انواع دستگاه های لیزر حکاکی

فهرست مطالب

لیزر چیست؟

لیزر دستگاهی می باشد که با استفاده از فرایند گسیل خود القایی تشعشعات الکترومغناطیسی، نور را تقویت کرده و پراکنده می کند. لیزر نوعی ابزار یا دستگاهی است که پروتو های باریک و موازی از نور را که طول موج مشخصی دارند تشکیل داده و نور را پراکنده می کند. ماده ای فعال کننده یا جمع کننده ای این دستگاه را تشکیل داده است که این ماده داخل محفظه ی تشدید نور می باشد.

لیزر های حکاکی پارس کیا مهنام

دستگاه لیزر حکاکی چیست؟

دستگاه های لیزر حکاکی از طریق مهندسان ، هنرمندان و طراحان برای انجام کار هایی مثل تولید ابزار های گوناگون و نمونه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه های لیزر حکاکی از طریق یک پرتو بسیار باریک محدود می شوند تا بتوانند اجزای مختلف را برش داده و یا سوراخ کنند.

 دستگاه های لیزر حکاکی (که البته دستگاه برش لیزری نیز نامیده می شوند زیرا کار برش نیز انجام می دهند) را کامپیوتر ها کنترل می کنند برای مثال اگر شخصی طرحی را مد نظر دارد بعد از اینکه طرح مد نظرش را در نرم افزار های گرافیکی ساخت می تواند طرح را به دستگاه لیزر ارسال کرده و آن را به صورت برش داده شده ی اتوماتیک تحویل بگیرد. هنگامی که یک متریال به دستگاه های لیزر حکاکی منتقل شد دستگاه از طریق پرتو محدود شده و باریکی که گفته شد شروع می کند به برش زدن و حکاکی روی طرح که این کار به صورت اتوماتیک و بسیار تمیز انجام می شود.

لیزر برش و حکاکی HS-T9060
دستگاه لیزر حکاکی

نحوه ی عملکرد دستگاه لیزر حکاکی :

همانطور که می دانید دستگاه حکاکی لیزری می تواند طرح ها و متریال های گوناگون را بسیار با کیفیت و با دقت و بدون هیچ ایرادی حکاکی کند. برای انجام حکاکی در این دستگاه لیزر روی خط های حکاکی به صورت افقی شروع به حرکت می نماید و تمامی نقاط طرح را نقطه به نقطه حکاکی کرده و در آخر طرح مورد نظر را به صورت حکاکی شده تحویل می دهد. دستگاه حک لیزری می تواند بر روی انواع مواد مختلف و فلزات و یا متریال های غیر فلزی حکاکی کند.

انواع دستگاه های لیزر حکاکی :

دستگاه حک لیزری انواع گوناگونی دارد که هر کدام ویژگی های خاص خودشان را دارند که در واقع تمامی آن ها یک کار را انجام می دهند و فقط نوع و مارک این دستگاه ها با یکدیگر فرق دارند. اگر قصد خرید دستگاه حکاکی لیزری دارید باید بدانید که دستگاه حکاکی لیزری را با توجه به نوع متریالی که میخواهید داشته باشید انتخاب نمایید. اکنون این دستگاه ها را نام برده و به توضیح مختصری درباره ی هر یک از آن ها می پردازیم. دستگاه های حک لیزری عبارتند از : 

1-لیزر حکاکی MUV 

2-لیزرهای CMA

3-لیزرهای حکاکی FLM

4-لیزرهای MF

5-لیزرهای MC

6-لیزر حکاکی DDB

7-لیزرهای YAG

8-لیزرهای YMRF

1-لیزر حکاکی MUV :

دستگاه حکاکی لیزری MUV برای حکاکی روی چرم ، فلز ، شیشه ، پلاستیک ، انواع سرامیک های ظریف ، صفحه های LCD و … مناسب می باشند و برای حکاکی بر روی موارد گفته شده از این دستگاه استفاده می شود. این دستگاه هم به شکل اتوماتیک و هم به صورت دستی کار می کند. مصرف میزان انرژی در حکاکی لیزری بسیار مهم است و دستگاه MUV نیز از مصرف کم انرژی برخوردار است که یکی از نقاط قوت این دستگاه می باشد.

استفاده از این دستگاه سبب می شود که حکاکی نقاط ریز و کوچک و ظریف بسیار تمیز و با دقت انجام شود و این کیفیت بالا به دلیل وجود لیزر ژنراتور UV وارداتی می باشد. این دستگاه باعث بالا رفتن کیفیت حک و محصول بدست آمده می شود زیرا وقتی با این دستگاه روی نقطه ای حکاکی انجام می شود هیچ اثری از سوختگی در آن نقطه به وجود نمی آید. همچنین وجود اسکنر گالوانومتر دیجیتال در این دستگاه سبب شده است که دستگاهی با استحکام بالا به وجود بیاید.

2-لیزر های CMA :

دستگاه حکاکی لیزری CMA برای حکاکی روی هر چیزی به غیر از فلزات طراحی شده است برای مثال از این دستگاه می توان برای حکاکی روی پشم ، چوب ، چرم ، پارچه ، پلاستیک ، سرامیک و کاشی، پلکسی گلس و … استفاده کرد. 1- بهتر شدن دستگاه ها در سرعت اجرا 2- نتیجه گیری مناسب و قابل قبول در مدت زمان طولانی 3- بالا رفتن بهره وری و.. این سه مورد از هدف های ساخت دستگاه CMA می باشند. در طول کار کردن با این دستگاه ها هیچ نوع لرزشی ایجاد نمی شود.

دستگاه برش لیزری CMA

3-لیزر های حکاکی FLM :

به دستگاه های لیزر حکاکی FLM دستگاه لیزر فایبر نیز گفته می شود که این دستگاه در انواع حکاکی های لیزری صنعتی و غیر صنعتی استفاده می شود و کاربرد های فراوانی در آن ها دارد. دستگاه های حکاکی FLM خروجی لیزر مقاوم و با کیفیت را از طریق سیستم حرکتی Galva و ژنراتور لیزر افزایش می دهند. به طور کلی دستگاه حکاکی لیزری FLM سه نوع مدل مختلف دارد که از جمله ی آن ها 1- مدل FLM-20 2- مدل FLM-20 P 3- مدل FLM-5/10/12/20 می باشند.

این دستگاه مزایای زیادی دارد که از جمله ی مزایای آن می توان به 1- سرعت بالای آن در حکاکی 2- برش های لیزری انبوه و زیاد 3- حکاکی با کیفیت و رضایت بخش 4- پایین بودن هزینه ی آن 5- مقاومت بالا و زود خراب نشدن 6- عملکرد آسان و بدون نیاز به تجربه ی خاصی و … اشاره کرد.

4-لیزر های MF :

اگر تازه کار هستید و به دنبال دستگاهی می گردید که استفاده از آن راحت باشد و نیازی به دانستن تجربه ها و روش های مختلف نباشد دستگاه حکاکی لیزر MF گزینه ی مناسبی برای شما می باشد. علاوه بر اینکه کار با دستگاه های سری MF آسان باشد برای حمل و نقل به مکان های مختلف نیز مناسب می باشد و به راحتی می توان آن را از جایی به جای دیگر انتقال داد زیرا اندازه و ابعاد این دستگاه بسیار کوچک است.

از سری محصولات دستگاه حکاکی لیزری MF می توان به دستگاه MF20 – L – A ، دستگاه لیزری MF20 –B –A ، MF20 – P ، دستگاه لیزری MF20-A ، دستگاه حک لیزری MF 50 /30 /10-E و … اشاره کرد که تمامی این دستگاه های لیزری حکاکی در رده ی دستگاه های نیمه صنعتی قرار دارند و کار با تمامی این دستگاه ها همانطور که گفته شد بسیار آسان است.

5-لیزر های MC :

لیزر های حکاکی سری MC نیز انواع مدل های مختلفی دارند که در دو دسته ی دستگاه های لیزری حکاکی و دستگاه های لیزری نقطه ای قرار می گیرند ، دستگاه حکاکی لیزری مثل دستگاه ، لیزر حکاکی MC180 – DLG – B ، دستگاه حکاکی MC30 – B- A و… و از جمله دستگاه های لیزر نقطه ای می توان به دستگاه لیزر نقطه ای MC180 – D-D و همینطور دستگاه لیزر نقطه ای MC275-DLG-D اشاره کرد. دستگاه های سری MC مزایا و ویژگی های منحصر به فردی دارند که باعث شده اند دستگاه های این سری از دستگاه های سری های دیگر متمایز شوند.

دستگاه های سری MC در ساختمانی بسته قرار دارند که از تابش اشعه ی لیزر جلو گیری می کند. دستگاه های این سری اگر گرد و غباری به سمتشان بیاید بلافاصله و به سرعت دود را پراکنده می کنند و مانع ورود و ماندن آن در دستگاه می شوند.

دستگاه های این سری ویژگی هایی همچون 1- دوستدار طبیعت 2- حک لیزری با سایز های مختلف و طبق خواسته ی خود انسان 3- توانایی تنظیم شدن مسیر اشعه که در دو مدل الکترونیکی یا دستی انجام می شود 4- ایمنی بالا 5- حکاکی به صورت کاملا تمیز و کیفیت بسیار بالا 6- خراب نشدن در دراز مدت و … را دارا می باشند.

6-لیزر حکاکی DDB :

سری دستگاه های حکاکی لیزری DDB از سری دستگاه هایی می باشند که کاربرد زیادی دارند و دستگاه های این سری نیز همانند سری CMA برای حک لیزری روی هرچیزی به غیر از فلزات مثل چرم ، چوب ، کاشی و سرامیک ، پارچه ، سنگ های مختلف مثل سنگ مرمر ، پلاستیک و … طراحی شده اند. از جمله ویژگی های بارز این دستگاه ها 1- مصرف انرژی 100 وات دارند 2- مانع از جذب گرد و خاک و دود می شوند 3- به لیزر آمریکایی RF مجهز می باشند که این لیزر قدرت فرکانس بالایی دارد 4- سرعت برش بالا 5- حک لیزری با دقت و تمیز و … می باشند.

7-لیزر های YAG :

دستگاه های لیزر حکاکی YAG به پمپ YAG نیمه هادی مجهز می باشند و این دستگاه در صنایع حک لیزری از جمله دستگاه های پر کاربرد می باشد. این دستگاه برای کاربران اسکن سریع را آماده کرده و همینطور به صورت کاملا دقیق و مستقل سیستم خنک کننده را می سازد. حکاکی لیزری از طریق دستگاه های YAG به صورت بسیار تمیز و دقیق انجام می شود و همینطور این دستگاه هم بر روی فلزات هم بر روی نافلزات حکاکی انجام می دهد. دستگاه های این سری کاربرد های فروانی در انواع کار هایی مثل بسته بندی غذایی ، بهداشتی ، ماشین سازی و همینطور قطعات خودرو ، انواع ساعت های مچی و دیواری ، صنایع فلزی ، کلید های پلاستیکی ، زیور آلات ، وسایل پزشکی ، قطعات الکترونیکی ، عینک و … دارد.

8-لیزر حکاکی YMRF :

دستگاه های YMRF از جمله دستگاه های لیزر حکاکی نسل جدید به حساب می آیند که ویژگی های گوناگونی دارند. در این دستگاه ها سیستم کامپیوتر صنعتی استفاده شده است که این سیستم در برابر قطع و وصل برق و یا سایر مشکلات الکتریکی مقاومت کرده و از دستگاه محافظت می کند. از خصوصیات این دستگاه های نسل جدید 1- حک لیزری کاملا دقیق و تمیز بدون هیچ گونه نقص و ایراد 2- بالا بودن طول عمر مفید این دستگاه 3- نصب آسان دستگاه 4- توانایی اینکه 24 ساعت به طور مداوم کار کنند 5- دارا بودن نرم افزار قوی و … می باشند.

 

دستگاه برش لیزری چیست؟

دستگاه برش لیزری وسیله ای است که با کمک آن می توان برش دادن وسایل گوناگون را بسیار راحت تر و بهتر و همینطور با کیفیتی بالا تر انجام داد و از طریق این دستگاه می توان طرح ها و مدل های ظریف را که بسیار ریز و کوچک می باشند به صورت تمیز و دقیقی برش داد. دستگاه های برش لیزری به صورت انواع مدل های مختلف و قیمت های مختلفی در بازار وجود دارند که یکی از این مدل ها دستگاه برش لیزری خانگی می باشد.

دستگاه حکاکی لیزریدستگاه برش لیزری خانگی :

دستگاه برش لیزری خانگی از دستگاه های برش لیزری که در بیرون وجود دارند کوچک تر می باشد به طوری که می توان گفت دستگاه برش لیزری خانگی ابعاد کوچک شده ای از دستگاه هایی که در بیرون وجود دارند می باشد.

کاربرد دستگاه برش لیزری خانگی:

دستگاه برش لیزری خانگی کاربرد های زیادی دارد و یکی از کاربرد های این دستگاه ، حکاکی و برش انواع نمد ها ، پارچه ها و .. است که میتوان از طریق این دستگاه انواع طرح های ریز و درشت را روی اجسام مورد نظر درآورد. 

دستگاه برش لیزری خانگی مزایای زیادی دارد برای مثال می توان از طریق این دستگاه کسب و کار خانگی راه انداخت پس این دستگاه گزینه ی مناسبی برای افرادی که به دنبال کسب و کار خانه ای می گردند می باشد. همینطور این دستگاه به دلیل ابعاد کوچکی که دارد فضای زیادی را اشغال نمی کند و می توان دستگاه برش لیزری خانگی را به راحتی جا به جا کرد.

از طریق این دستگاه می توان برش ها و طرح های زیبا و گوناگونی روی انواع نمد ها انداخت و عروسک های زیبای نمدی ، کوسن های کوچک یا رو مبلی و .. تولید کرد و آن ها را فروخت و سود اقتصادی بدست آورد. دستگاه برش لیزری خانگی تنها برای برش و حکاکی روی نمد نمی باشد بلکه نمونه های دیگری نیز از این دستگاه برای برش چوب ، فلزات ، پارچه و … وجود دارد که با استفاده از آن ها میتوانید وسایل زیبا و کوچک و بزرگ تهیه نمائید.

5/5
Call Now Button