لنز دستگاه لیزر

فهرست مطالب

لنز دستگاه لیزر چیست؟

دستگاه لیزر دارای انواع قسمت های مختلفی می باشد که یکی از مهم ترین قسمت های آن  لنز دستگاه لیزر می باشد. نوری که از تیوب خارج می شود پس از آنکه با آیینه ها برخورد کرد بر روی لنز هدایت می شود که لیزر وظیفه دارد پرتو های خروجی از تیوب لیزر را در یک نقطه متمرکز کند. وظیفه ی لنز کاهش دادن قطر یا همان بیم لیزر می باشد چرا که لیزر خارج شده از تیوب قطر بالایی داشته و توانایی حکاکی و برش بر روی سطح متریال را ندارد بنابراین لنز دستگاه لیزر باید قطر آن را کاهش دهد ، البته این نکته فراموش نشود که هرچه لنز از کیفیت بهتری برخوردار باشد این بیم بهترکاهش یافته و در نهایت برش و حکاکی بهتری را می توان از این طریق بدست آورد.

خرید لنز دستگاه لیزر

 لنز دستگاه لیزر از چه اجزایی تشکیل شده است؟

ترکیب دو عدد عدسی مقعر و محدب لنز دستگاه لیزر را تشکیل داده اند. این لیزر ها فاصله های کانونی متفاوت ، قطر های مختلف و همینطور رنگ های مختلفی را دارا می باشند. هر کدام از لنز ها با قطر های مختلف کارایی خاص خودشان را دارند که در ادامه ی مقاله به کارایی هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

لنز دستگاه لیزر باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 • مهم ترین ویژگی که یک لنز لیزر خوب باید آن را دارا باشد داشتن بیم خروجی بسیار ریز می باشد که هر چه بیم لیزر خارج شده از لنز نازک تر باشد می توان در حکاکی وضوح بیشتری دریافت کرد و همینطور در این صورت برش لیزر بسیار قدرتمند تر و تمیز تر می باشد.
 • یکی دیگر از مشخصه های یک لنز مناسب مقاومت آن در برابر دما می باشد به گونه ای که لنز لیزر باید توانایی انتقال نور را به طور کامل و همینطور کمترین میزان جذب نور را داشته باشد که از این طریق هم بیشترین قدرت از نور لیزر دریافت شود و هم طول عمر لنز بالا رود.
 • جلوگیری از انعکاس نور لیزر به درون تیوب یکی دیگر از ویژگی های یک لنز خوب و با کیفیت است چرا که وقتی نور به داخل تیوب لیزر بازتاب می شود عمر تیوب کاهش می یابد.

رنگ بندی لنز دستگاه لیزر

لنز دستگاه لیزر رنگ بندی متنوعی نداشته و معمولا دو رنگ طلایی و نقره ای دارد. از جمله تفاوت های این دو رنگ این است که در لنز های طلایی می شود آن سوی لنز را دید درحالی که لنز های نقره ای رنگ و یا مشکی رنگ به گونه ای هستند که همانند آیینه می باشند و امکان دیدن آن طرف لنز در آن ها وجود ندارد و همینطور این لنز ها تنها نور هایی را به همراه پارامتر هایی ویژه و خاص عبور می دهند. از دیگر تفاوت های این رنگ ها می توان به میزان بازتاب آن ها اشاره کرد به گونه ای که لنز هایی که مشکی رنگ هستند نسبت به لنز های طلایی رنگ بازتاب کمتری دارند.

از میان انواع لنز دستگاه لیزر چه لنزی را انتخاب کنیم؟

انواع مختلف لنز  وجود دارد که در هنگام خرید آن ها باید  با توجه به نوع و ضخامت متریال انتخاب و خریداری کنید برای مثال برای برش متریال هایی که ضخیم هستند لنزهای بسیار بزرگی نیاز است اما برای متریال هایی ظریف و کوچک لنزهای کوچک تری باید خریداری شوند. همانگونه که تنظیمات بهینه فوکوس و انتخاب صحیح پارامترها از اهمیت بالایی برخوردار می باشند انتخاب درست لنز نیز از میان انواع لنز لیزر که در بازار موجود می باشد اهمیت زیادی دارد. انتخاب لنز  به موارد رو به رو بستگی دارد :

1- سطح قدرت لیزر 2- نوع مواد مصرفی 3- جزییات و دقت طرح گرافیکی مورد نظر 4- ضخامت مواد اولیه

فاکتور های مهم در خرید لنز دستگاه لیزر

برخی از فاکتور ها وجود دارند که در هنگام خرید لنز دستگاه لیزر حتما باید به آنان توجه شود و بر اساس این فاکتور ها باید لنز را خریداری کرد :

 • مات یا شفاف بودن لنز دستگاه لیزر

هر چقدر که لنز لیزر از شفافیت بیشتری برخوردار باشد اشعه ی خروجی از تیوب لیزر به سطح کار بهتر تابیده می شود اما بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند خروجی که از لنز مات حاصل می شود بهتر از خروجی لنز شفاف است.

 • برند یا مارک لنز لیزر

انواع لنز دستگاه لیزر وجود دارد که اولین و مهم ترین نکته در انتخاب لنز مارک آن می باشد ، بهتر است برای انجام این گونه کار ها از مارک ها و یا برند های خوب استفاده کنید.

 • ضخامت لنز لیزر

درحالت نرمال و طبیعی ضخامت لنز باید 24 میلی متر باشد چرا که اگر ضخامت آن از 24 میلی متر کمتر باشد بسیار زود تر از حالت طبیعی خودش دچار شکستگی می شود.

لنز دستگاه لیزر

انواع لنز دستگاه لیزر

انواع لنز دستگاه لیزر در بازارها وجود دارد که اکنون قصد داریم آن ها را نام برده و سپس به بررسی هر یک از آن ها به طور جداگانه بپردازیم بنابراین برای بدست آوردن اطلاعات کافی در رابطه با آن ها تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. از جمله انواع لنز لیزر عبارتند از :

1- لنز 5/1 اینچی دستگاه  لیزر CO2 2- لنز 2 اینچی دستگاه لیزر CO2 3- لنز 2/5 اینچی دستگاه لیزر CO2 4- لنز 3/2 اینچی دستگاه لیزر CO2 5- لنز 3/75 اینچی دستگاه لیزر CO2 6- لنز 4 اینچی دستگاه لیزر CO2

 • لنز 1/5 اینچی دستگاه لیزر CO2

از طریق این لنز می توان طرح ها و متریال های گرافیکی با دقت بالای 500dpi و جزئیات خوب حکاکی کرد. برای لنز 1/5 اینچی دستگاه  لیزر CO2 باید از مواد اولیه نازک مثل آکریلیک ، کاغذ با ضخامت کمتر از شش میلی متر ، چوب با ضخامت کمتر از 8 میلی متر استفاده شود.

 • لنز 2 اینچی دستگاه لیزر CO2

از طریق این لنز که یکی از انواع لنز دستگاه لیزر می باشد می توان طرح های گرافیکی با دقت 500 dpi و با جزئیات متوسط را حکاکی کرد. توان این لیزر نه کم و نه زیاد بوده و تقریبا متوسط می باشد و برای چوب ها با ضخامت کمتر از 12 میلی متر و برای آکریلیک کمتر از 8 میلی متر مورد استفاده قرار می گیرد.

 • لنز 2/5 اینچی دستگاه لیزر CO2

لنز 2/5 اینچی دستگاه لیزر CO2  لنزی است که طرح های گرافیکی که دقتی کمتر از 500  dpi داشته و با جزئیاتی کمتر هستند را می توان با طریق این نوع از لنز ها حکاکی کرد. این نوع لنز برای چوب با ضخامت کمتر از 15 میلی متر و برای آکریلیک با ضخامت کمتر از 12 میلی متر مورد استفاده قرار می گیرد.

لنز دستگاه لیزر

 • لنز 3/2 اینچی دستگاه لیزر CO2

از طریق لنز 2/3 اینچی دستگاه لیزر CO2 می توان طرح های گرافیکی را با جزئیات خوب و دقت بالای 500 dpi حکاکی کرد بدون اینکه هیچگونه مشکل و یا ایرادی در حکاکی طرح ها به وجود بیاید. اگر به دنبال لنز مناسب دستگاه فایبر می باشید باید بدانید که این مدل بسیار استاندارد و مناسب برای فایبر است که می توانید به راحتی از آن استفاده نمایید.

 • لنز 3/75 اینچی دستگاه لیزر CO2

این لنز نیز که یکی از انواع لنز لیزر محسوب می شود مخصوص روتاری بوده و برای حکاکی اجسامی که کمتر از 50 میلی متر هستند مورد استفاده قرار می گیرد به علاوه اینکه برای برش به هیچ وجه از این لنز استفاده نمی کنند.

 • لنز 4 اینچی دستگاه لیزر CO2

از طریق این نوع لنز می توان طرح های گرافیکی به جزئیات کم را طراحی کرد و اکثرا برای فوم کاربرد دارد.

در میان انواع لنز دستگاه لیزر پر مصرف ترین آن ها کدامند؟

در میان انواع لنز دستگاه لیزر که وجود دارد سه سایز آن ها پر مصرف ترین می باشند که این سه سایز لنز های 2 ، 2/5 و 4 اینچی هستند که اکنون به بررسی کاربرد ، مزیت ها و محدودیت های هر کدام پرداخته و اطلاعات دقیق تری در رابطه با این سه نوع لنز بدست می آوریم :

 • کاربرد لنز لیزر 2 اینچی :

لنز لیزر 2 اینچی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و این توانایی را دارد که برش و حکاکی را طبق متریالی که مورد استفاده قرار می گیرد تا 1/2 اینچ یا همان 1/27 میلی متر انجام دهد. این نوع از لنز لیزر کاربرد فراوانی داشته و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. لنز لیزر 2 اینچ را در میان تمامی لنز ها یک لنز استاندارد معرفی کرده اند چرا که این لیزر ترکیب مناسبی را برای برش و حکاکی با قابلیت های بالا ایجاد می کند و همینطور قابلیت هم خوانی با تمامی سیستم های دستگاه های لیزر را دارا می باشد که از دیگر دلایل انتخاب و معرفی این لنز به عنوان لنزی استاندارد می باشد.

 • مزیت های لنز 2 اینچی :
 1. سازگاری با اغلب دستگاه های لیزر
 2. برطرف کردن تمام نیاز های حکاکی و برش
 3. توانایی جایگزینی با لنز های مورد نیاز
 4. روی متریال های ضخیم از جمله بهترین لنز ها می باشد
 • محدودیت های لنز 2 اینچی
 1. برای برش هایی که ضخامت آن ها بالای 1/2 اینچ هستند لبه های نازکی ایجاد می کند.
 2. برای حکاکی ها و برش هایی با رزولوشن بالا و با جزئیات مناسب نمی باشند.

 • کاربرد 2/5 اینچی

لیزر 2/5 اینچی که یکی از انواع لنز دستگاه لیزر می باشد برای حکاکی متریال های ضخیم مناسب بوده و حکاکی مناسبی را ایجاد می کند. هنگامی که در کار وضوح و مقاوم بودن اهمیت دارد این لنز کاربرد خود را به خوبی نشان می دهد. در برخی از موارد دیده می شود که از این لنز به عنوان لنز 2 اینچی نیز استفاده می نمایند ولی در صورت استفاده از این لنز به عنوان لنز 2 اینچی از محور Z که همان ارتفاع میز می باشد کم می شود.

 • مزیت های لنز 2/5 اینچی
 • قابلیت جایگزینی با سایر لنز ها
 • این لنز متریال هایی با ضخامت 5/8 اینچ را بسیار عالی برش می زند
 • محدودیت های لنز 2/5 اینچی
 • این لنز مناسب برای حکاکی عکس نمی باشد
 • کاهش محور Z تا 2/5 اینچ
 • حکاکی با جزئیات کمتر
 • کاربرد لنز 4 اینچی :

لنز 4 اینچی در برابر انواع لنزلیزر موجود بیشترین فاصله ی کانونی را داشته و درست در زمانی که تلورانس به عنوان یک موضوع با اهمیت مد نظر قرار می گیرد و لنز هایی که کوچک تر هستند جواب گوی این دقت نمی باشند از این لنز استفاده می کنند.

از تفاوت های لنز 4 اینچی با لنز 2 اینچی به دقت آن ها اشاره کرد به گونه ای که لنز 4 اینچی 2 اینچ دقت بیشتری دارد و برای برش متریال های ضخیم تر تا یک اینچ مناسب می باشند چرا که دارای فاصله ی کانونی بیشتری هستند. از بین تمامی لنز های موجود لنز 4 اینچی بهترین لنز برای استفاده در اجسام ضخیم می باشد.

از جمله ایرادات این لنز می توان به کیفیت پایین آن برای حکاکی اشاره کرد که دلیل آن با فاصله ی کانونی زیادش می باشد. اشعه ی لیزر را لنز 4 اینچی در فاصله ی بیشتری ایجاد می کند این موضوع برای حکاکی روی اجسام مثل جعبه یا درون کاسه مناسب می باشد.

لنز دستگاه لیزر

 • مزایا و مزیت های لنز 4 اینچی :
 • برش متریال هایی که تا 1 اینچ ضخامت دارند که 1 اینچ معادل 4/25 میلی متر می باشد.
 • از جمله مزایای دیگر لنز 4 اینچی می توان گفت این لنز می تواند تلورانس هایی را برش بزند که بقیه ی لنز هایی که کوچک تر هستند نمی توانند آن ها را برش بزنند.
 • محدودیت های لنز 4 اینچی :
 • بیشتر برای حکاکی هایی که به دقت بالایی نیاز دارند پیشنهاد می شود.
 • در این لنز ها تنها تا 2 اینچ می توان محور Z (ارتفاع میز) را کم کرد.

عواملی که سبب شکستن لنز دستگاه های لیزر می شوند :

 • عدم تمیز کردن به موقع لنز
 • عدم خروجی هوا در هد لیزر
 • عدم برخورد عمود نور لیزر به مرکز لنز
Call Now Button