ماشین های لیزری برش و حکاکی پارچه را بسیار ساده تر از همیشه ساخته اند. آنها نتایج دقیق، تمیز و سریع را بدون سایش و پارگی ارائه می دهند. چنین نتیجه ای با استفاده از هر نوع ماشین دستی یا اتوماتیک که باعث تماس مکانیکی با پارچه میشود، امکانپذیر نیست.

شما می توانید پارچه را با استفاده از دستگاه برش لیزری برش داده و حکاکی کنید، اما برای این کار، باید بدانید که کدام دستگاه مناسب است، چگونه می توانید بهترین نتایج را به دست آورید؟ اگر به دنبال برش لیزری برای پارچه هستید و می خواهید همه چیز را در مورد آن بدانید، قبل از تصمیم گیری، این راهنمای کامل در مورد برش لیزر پارچه را بخوانید.

 • مزایای استفاده از لیزر برش پارچه

با دقت استثنایی خود، دستگاه های برش لیزری قادر به برش  هر جسمی هستند. در میان بسیاری از کاربردهای این ماشینها، پارچه ها و منسوجات سهم قابل توجهی را بهخود اختصاص داده اند.

برخلاف روشهای برش سنتی که نیاز به فشار دارند، هیچ تضاد مستقیمی بین پارچه و دستگاه برش لیزری وجود ندارد، بنابراین خطر لبه های بریده یا ضایعات را از بین میبرد.

دقت در هنگام برش پارچه مهم است.  دستگاه های برش لیزری با نرم افزار کنترل می شوند که می توانند خطاها و نقص ها را در فرآیند برش به حداقل برسانند و هر بار در صورت برنامه ریزی صحیح، همان برش را تضمین کنند. این سطح از پایداری باعث سرعت بخشیدن به تولید و تولید مواد پارچه ای با طرحهای پیچیده میشود که عاری از تغییر رنگ، تغییر شکل و لبه های ناهموار است. در نتیجه، پارچه های برش لیزری معمولا در صنایع مانند پوشاک لوکس مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به دقت بالایی دارند.

 • چه نوع پارچه ای را می توان با لیزر برش داد و حکاکی کرد؟

برش لیزری و حکاکی لیزری را میتوان بر روی طیف گسترده ای از پارچه ها و منسوجات از جمله الیاف طبیعی و همچنین مواد مصنوعی انجام داد. برخی از رایج ترین پارچه ها و منسوجات که می توانند با لیزر برش داده و حکاکی شوند به شرح ذیل می باشد:

 •      جین
 •     پارچه کتانی
 •     نمد
 •     ساتن
 •     ابریشم
 •     پلی استر
 •     پنبه
 •     پارچه خوابدار

 

با این حال، شایان ذکر است که برخی از پارچه ها ممکن است بسته به ضخامت، بافت و ترکیب آنها نیاز به تنظیمات و تکنیک های مختلف داشته باشند. علاوه بر این، برخی از مواد ممکن است در هنگام برش لیزر، گازهای خطرناک را منتشر کنند یا ذرات خطرناک را آزاد کنند، بنابراین مهم است که از اقدامات ایمنی مناسب استفاده کنید و دستورالعمل های توصیه شده را در هنگام کار با این مواد دنبال کنید.

 • برنامه های کاربردی برش لیزری پارچه

پردازش لیزری صنعت نساجی را با امکان برش دقیق، حکاکی و علامت گذاری پارچه و منسوجات متحول کرده است. در اینجا برخی از کاربردهای پردازش لیزر در صنعت نساجی آورده شده است:

 • طرح های برش

اگر سعی کنید ابریشم و پارچه های مشابه را با قیچی یا هر ابزار مکانیکی دیگر برش دهید، نخ هایی را که از برش خارج می شوند مشاهده خواهید کرد. مهم نیست که چقدر سخت تلاش می کنید که این پارچه ها را برش دهید، هرگز نمی توانید به نتیجه دلخواه برسید. با این حال، اگر شما با لیزر چنین پارچه هایی را برش دهید، لبه تیز بدون نخ دریافت خواهید کرد. این به دلیل گرمایی است که لیزر تولید می کند و آج ها را  به هم متصل می کند و به نوعی یک مهر و موم ایجاد می کند.

 

بنابراین، لیزر یک گزینه ایده آل برای برش پارچه با دقت بسیاربالا، پاکیزگی و بدون فرسایش است.

مهمترین نکته در مورد دستگاههای لیزر دقت آنها است. شما می توانید هر نوع طراحی را به دقت برش دهید. مهم نیست که طراحی چقدر پیچیده است، و آن رابه یک روش بسیار محبوب برای برش طرح های پیچیده در صنعت لباس تبدیل می کند.

 • الگوهای حکاکی

دستگاههای برش لیزری همچنین میتوانند پارچه ها را حکاکی کنند. با کمک دستگاه های لیزر می توانید الگوهای روشن تر یا تیره تر را روی پشم گوسفند، چرم، پارچه های لحاف، جین، پنبه و برخی پارچه های دیگر ایجاد کنید.

الگوهای نهایی کاملاً مرتب و دقیق هستند و نتیجه لیزر بیش از حد رضایت بخش است. در برخی از پارچه ها، شما همچنین می توانید قدرت لیزر را برای به دست آوردن سایه های متعدد از یک رنگ کنترل کنید.

 • سفارشی سازی

شما می توانید لباس های سفارشی را با استفاده از دستگاه های برش لیزری ایجاد کنید. به عنوان مثال، کت های پشمی و انواع دیگر را می توان با توجه به نظرخریدار حکاکی و سفارشی کرد

 • برش لایه ها

لایه های متعدد لباس را میتوان دقیقاً با استفاده از یک برش لیزری برش داد. اگر طرحی وجود داشته باشد، میتوان آن را از طریق لیزر برش داد و به لباس چسبانید یا دوخت زد. این باعث می شود برش لایه های مختلف لباس و پارچه بسیار ساده تر شود.

 • انتخاب برش لیزری پارچه مناسب

شما می توانید انواع مختلفی از دستگاه های برش لیزری را در بازار پیدا کنید، اما همه آنها برای برش و حکاکی پارچه مناسب نیستند. به گفته کارشناسان نساجی و پارچه، برش لیزر CO2 بهترین گزینه است اگر می خواهید پارچه را برش و حکاکی کنید. طول موج لیزر CO2 در ناحیه مادون قرمز است، به همین دلیل می توان آن را به راحتی توسط پارچه و طیف گسترده ای از غیر فلزات جذب کرد. برای برش و حکاکی پارچه طبیعی و مصنوعی بسیار مفید است.

برای تولید تجاری و فله، لیزرهای بزرگ CO2 مناسب هستند. شما لیزر CO2 را تقریبا در تمام صنایع نساجی پیدا خواهید کرد. اما شما همچنین می توانید یک لیزر CO2 دسکتاپ برای برش پارچه در خانه داشته باشید.

لیزرهای دیودی همچنین می توانند برای برش و حکاکی پارچه لیزر استفاده شوند و کاملا مقرون به صرفه هستند. آنها با قیمت کمتر از لیزرهای CO2 در دسترس هستند. برای پروژه ها  و کسب و کارهای کوچک، لیزر دیود نیز می تواند گزینه خوبی باشد.

شما همچنین باید به ویژگی های دستگاه نگاه کنید. مهمترین چیز ایمنی در برابر آتش است. در حالی که برش لیزری روی پارچه، مستعد آتش گرفتن می باشد. بنابراین، دستگاه باید یک سیستم تشخیص یا ایمنی داشته باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button