[av_three_fourth first min_height=” vertical_alignment=” space=” row_boxshadow=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ custom_margin=” margin=’0px’ mobile_breaking=” border=” border_color=” radius=’0px’ padding=’0px’ column_boxshadow=” column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ highlight=” highlight_size=” animation=” link=” linktarget=” link_hover=” title_attr=” alt_attr=” mobile_display=” id=” custom_class=” aria_label=” av_uid=’av-46i0q0′]

[av_textblock textblock_styling_align=” textblock_styling=” textblock_styling_gap=” textblock_styling_mobile=” size=” av-desktop-font-size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kgghpbev’ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”]

نکات ایمنی در نگهداری دستگاه لیزر فایبر مارکینگ

معرفی دستگاه لیزر فایبر مارکینگ

دستگاه لیزر فایبر مارکینگ، دستگاهی با قابلیت حکاکی انواع طرح ها بر روی 100% فلزات و 70% غیرفلزات می باشد.

این دستگاه در مقایسه با دستگاه های حکاکی مکانیکی و سوزنی از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است. و توانایی حکاکی طرح های بسیار پیچیده و حتی عکس را نیز دارد. برخلاف لیزرهای نوع CO2 ، اساس کار این نوع دستگاه ها حرارت نیست. بلکه نفوذ نور لیزر داخل مواد فلزی و غیر فلزی است.

بنابراین علاوه بر تنظیم دو پارامتر سرعت و قدرتی که در لیزرهای co2 مرسوم است. پارامتر دیگری به نام فرکانس نیز در عملکرد لیزر دخالت می کند.

به طور کلی هرچه سرعت بالاتر باشد. حک سطحی تر و هرچه سرعت کمتر باشد. حک عمیق تر می شود . بدیهی است که هرچه قدرت ( power ) بیشتر باشد. حک عمیق تر و هرچه قدرت کمتر باشد حک سطحی تر می شود. اما در رابطه با فرکانس این نکته حائز اهمیت است. که فرکانس رابطه معکوس با قدرت دارد. یعنی هرچه فرکانس بیشتر باشد. حک سطحی تر ( روشن تر ) و هرچه فرکانس کمتر باشد حک عمیق تر ( تیره تر ) خواهد شد.

بازه کارکرد فرکانسی دستگاه لیزر

نکته بسیار مهم آن است. که فرکانس کاری دستگاه لیزر فایبر مارکینگ بین اعداد 20 تا 200 کیلوهرتز می باشد.

طبق اعلام کمپانی سازنده و سازمان انرژی اتمی ، رعایت و تنظیم فرکانس تنها باید در این محدوده باشد. و هرگونه اجرای لیزر خارج از این بازه فرکانسی خطرات تاثیرات مخرب بر روی بدن انسان را به همراه خواهد داشت.

در برخی مدل های دستگاه لیزر فایبر مارکینگ این بازه فرکانسی به 20 تا 400 کیلوهرتز افزایش پیدا می کند. این در صورتی است. که سورس لیزر دستگاه از نوع IPG باشد.

مکانیسم تولید دستگاه لیزر

مکانیسم تولید و اجرای لیزر به این صورت است. که لیزر داخل سورس تشکیل شده و توسط فیبر نوری به قطعه شلیک کننده هدایت می شود. پس از آن وارد قطعه ی دیگری به نام اسکنر می شود.

وظیفه ی اسکنر هدایت لیزر به صورت طرح های مختلفی است که کاربر خواهان اجرای آن ها می باشد.

در قسمت زیر اسکنر یک لنز بسته خواهد شد. این لنز وظیفه ی تعیین اندازه کادر محیط کار فایبر را برعهده دارد . این لنز ها در اندازه های 7 و 11 و 16 و 30 سانتیمتر مربع می باشد. که بنابر درخواست کاربر ، بر روی لیزر فایبر مارک زنی و حکاکی نصب می گردد. هرچه اندازه لنز بزرگتر باشد. قدرت اثر لیزر بر روی فلزات کمتر خواهد شد. بنابراین انتخاب اندازه ی لنز مناسب در زمان خرید امر مهمی خواهد بود.

دستگاه لیزر فایبر مارکینگ

هر لنز با اندازه ی مشخص دارای فاصله کانونی ویژه ای است . منظور از فاصله کانونی همان اندازه ی لنز تا سطح کار می باشد. که کارشناس فنی در زمان راه اندازی دستگاه لیزر به شما اعلام می کند.

نکات ایمنی در نگهداری از دستگاه لیزر
  1. همانطور که گفته شد. انتقال لیزر از سورس به اسکنر توسط فیبر نوری صورت می گیرد. بنابراین یکی از مهمترین و حساس ترین قطعات همین فیبر نوری است. فیبر نوری کابلی است. شیشه ای به قطر یک تار موی انسان که محافظ زرد رنگ دور آن قرار گرفته، این کابل به هیچ وجه نباید ضربه بخورد یا تا شود. زیرا فیبر شیشه ای آن کاملا آسیب پذیر است.
  2. سورس دستگاه لیزر فایبر مارکینگ ، منبع تامین لیزر دستگاه می باشد. که باید کاملا محافظت شده باقی بماند. و از هرگونه ضربه به آن و یا ریختن مایعات برروی آن کاملا اجتناب شود.
  3. قسمت اسکنر دستگاه کاملا حساس به نویز بوده است. بنابراین علاوه بر محافظت فیزیکی از آن در مقابل ضربه و یا ریختن مایعات ، از قرار دادن دستگاه های صنعتی نویز دار در مجاورت دستگاه پرهیز نمایید. در غیر این صورت این قطعه با مشکلات خرابی مواجه خواهد شد.
  4. برق ورودی دستگاه لیزر فایبر مارکینگ کاملا باید یکنواخت و صاف شده و بدون هیچ گونه نوسانی باشد. بنابراین قبل از راه اندازی دستگاه ، یک دستگاه استابلایزر با توان خروجی 2.5 کیلو ولت آمپر تهیه نمایید. سپس دستگاه را از هرگونه نوسانات اضافی حفظ نمایید. بدیهی است دستگاهی که استابلایزر نداشته باشد شامل هیچ گونه گارانتی نخواهد بود.
  5. کابل اتصال به زمین ( Earth )

از ملزومات کاملا تاکیدی دستگاه فایبر مارکینگ می باشد. اتصال بدنه ی دستگاه به این کابل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

عدم اتصال این کابل منجر به خرابی زود هنگام دستگاه خواهد شد. از صحت و صفر بودن و همچنین اتصال داشتن این کابل به زمین کاملا مطمئن باشید. همچنین شایان ذکر است. دستگاهی که کابل اتصال به زمین آن وصل نباشد به هیچ وجه شامل گارانتی نخواهد بود.

  1. از هرگونه دستکاری دستگاه لیزر فایبر مارکینگ و لنز آن خودداری فرمایید. و در صورت بروز مشکل با شماره خدمات پس از فروش شرکت پارس کیا مهنام تماس حاصل فرمایید.
  2. لنز دستگاه لیزر را هرروز با پنبه آغشته به الکل صنعتی سفید کاملا تمیز نمایید. این کار بدون باز کردن لنز صورت بپذیرد. زیرا گرد و خاک موجود در هوا سریعا بر روی آینه ها نشسته و منجر به خرابی آنها خواهد شد.

دستگاه لیزر فایبر مارکینگ

[/av_textblock]

[/av_three_fourth][av_one_fourth min_height=” vertical_alignment=” space=” row_boxshadow=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ custom_margin=” margin=’0px’ mobile_breaking=” border=” border_color=” radius=’0px’ padding=’0px’ column_boxshadow=” column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ highlight=” highlight_size=” animation=” link=” linktarget=” link_hover=” title_attr=” alt_attr=” mobile_display=” id=” custom_class=” aria_label=” av_uid=’av-2dh214′]
[av_blog blog_type=’taxonomy’ categories=’173′ link=’category,173′ blog_style=’bloglist-excerpt’ content_length=’content’ contents=’excerpt’ date_filter=” date_filter_start=” date_filter_end=” date_filter_format=’yy/mm/dd’ offset=’0′ conditional=” bloglist_width=” columns=’3′ preview_mode=’auto’ image_size=’portfolio’ items=’3′ paginate=’yes’ alb_description=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kgghfqbs’]
[/av_one_fourth]

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button