بررسی لیزر برش CO2 و لیزرفایبر

در سالهای اخیر و بعد از پیدایش لیزر های فایبر سوالی پیش روی صنعتگران قرار گرفته که کدام یک بهتر است و اگر قرار باشد که دستگاه لیزر خریداری کنند کدام می تواند رضایت آنها را از هر جهت تامین کند .در این مقاله تلاش خواهم کرد تجربیات خود را در اختیار دوستان قرار دهم تا به تصمیم گیری آنها کمک کرده باشم.

تاریخچه

در سال 2009 اولین بار لیزر فایبر در نمایشگاه صنعت آلمان رونمایی و به بازار عرضه شد.مانند هر تکنولوژی جدید که به بازار عرضه می شود لیزر فایبر نیز تا حدود زیادی مشکلات نسل قدیم لیزر (لیزر CO2 )ا را برطرف کرده بود .البته که اولین مخالفان این لیزر شرکتهای لیزر ساز بزرگ دنیا مانند ترومف آلمان بودند .آنها در ابتدا چون بازار خود را در خطر دیدند شروع به زیر سوال بردن دستگاه فایبر نمودند ولی پس از فروش چند دستگاه و از آنجا که خریداران دستگاه متوجه برتری آن شدند ،شرکت ترومف و بقیه سی او تو سازان دیدند نمیتوانند خلاف جهت آب شنا کنند و اگرچاره ای نیاندیشند از بازار حذف میشود .طبق آمار شرکت سالوانینی که مبتکر این لیزر در دنیا بود طی 7 سال حدود 550 لیزر فایبر در دنیا فروش رفت..پس از این استقبال بقیه شرکتها هم شروع به تولید لیزر فایبر نمودند و لیزر سی او تو کم کم تولیدش کاهش یافت.

تفاوت ها ی دو دستگاه

در ابتدا باید ببینیم در لیزر گازی چگونه اشعه لیزر تولید می شود. در این روش در جعبه ای که سورس نام دارد چند گاز شامل CO2 ،نیتروژن و هلیوم میکس شده اند و از طریق تزریق الکتریسیته با توان بالا و با فعل و انفعالاتی اشعه لیزر تولید می شود و از طریق آیینه هایی که در درون سورس و خارج ار آن قرار دارد ،اشعه تولید شده به هد دستگاه منتقل و عملیات برش آغاز می گردد .

مشکلات این روش

اول آنکه جریان برق بسیار زیادی می خواهد ،دوم آنکه آیینه های مرتب گرم شده ،کثیف می شدند و همچنین از تنظیم خارج می شدند و در نتیجه شاهد پرت انرژی تولیدی تا 25 درصد هم می بودیم .سوم به خاطر حرارت ایجاد شده نیاز به چیلر بسیار بزرگی بود ،چهارم در برش متریال غیر از استیل و آهن مانند مس و برنج و آلومینیم چندان خوب عمل نمیکرد و یا اصلا نمیتواست برش بدهد.

روش  تولید اشعه لیزر فایبر

اما در روش جدید تولید اشعه لیزر از طریق به کار گرفته شدن تعدادی دیود و نوعی شتاب دهند با اضافه کردن ماده طبیعی به نام اتربیوم اشعه تولید میشود (در نتیجه برق مورد نیاز بسیار کمتر ازCO2 است).آینه ها حذف شد و لذا مشکلات مربوط به آینه مانند داغ شدن ،کثیف شدن و از تنظیم خارج شدن حذف شدند .اشعه تولیدی توسط نوعی کابل شیشه ای به نام فیبر نوری به هد منتقل می شود و عملیات برش آغاز می گردد.در این روش تلفات انرژی بسیار ناچیز است .هزینه نگهداری هم به مراتب پایین تر است و به خاطر طول موج متفاوت اشعه تولیدی ،امکان برش سایر فلزات مانند مس ،برنج ،آلومینیوم و گالوا نیزه نیز به راحتی فراهم شد.اما به قول شاعرکه می فرماید : جمله عیبش را تو بگفتی هنرش نیز بگو ،باید گفت تنها برتری لیزر سی او تو نسبت به فایبر سرعت برش بالاتر در ضخامت های بالای 15 میلیمتر می باشد.

مهمترین مزیت فایبر

شایان ذکر است مهمترین مزیت فایبر را شاید بتوان افزایش قابل توجه سرعت و کیفیت برش در ضخامت های پایین دانست که این امر به خصوص برای شرکتهای تولیدی باعث افزایش بهره وری و در نتیجه کاهش قیمت تمام شده کالا می گردد.این نکته برای کارگاههای خدماتی نیز مهم است چرا که آنها در واقع زمان را می فروشند.

جمع بندی

در پایان ذکر این نکته ضروری است صنعت لیزر به سرعت در حال پیش رفت است و در سال 2019 لیزر 30 کیلو وات نیز در چین ساخته شد.( شرکت بیوند لیزر با برند HSG ) و به بازار ارایه گردید.در ایران هنوز بیشتر لیزرهایی با توان زیر 2000 وات در حال کار هستند.  بیشتر ضخامت های پایین تر از 10 میلیمتر که نیاز به دقت بالاتری دارند را برش می زنند. ولی در سال پیش رو صنعتگران کشور تمایل به وارد کردن دستگاههای قوی تر مانند 4000 وات پیدا کردند.

مهران عزیزی

مدیر فروش و بازاریابی شرکت پارس کیا مهنام

راههای ارتباطی :

 091266177584 واتس آپ و تلگرام

  تلفن کاری همراه :09129733474

ایمیل : Mehranazizi689@yahoo.com

پارس کیا مهنام

لنز دستگاه لیزر

لنز دستگاه لیزر فهرست مطالب لنز دستگاه لیزر چیست؟ دستگاه لیزر دارای انواع قسمت های مختلفی می باشد که یکی از مهم ترین قسمت های آن  لنز دستگاه لیزر می باشد. نوری که از تیوب خارج می شود پس از آنکه با آیینه ها برخورد کرد بر روی لنز هدایت می شود که لیزر وظیفه […]

خرید دستگاه لیزر حکاکی

خرید دستگاه لیزر حکاکی فهرست مطالب نکاتی در رابطه با خرید دستگاه لیزر حکاکی اگر قصد خرید دستگاه لیزر را دارید پیش از هرچیزی باید بدانید دستگاه لیزر حکاکی چیست و چه کاربردی دارد تا بتوانید از طریق شناخت کامل این دستگاه و کاربرد هایش دستگاه لیزر مد نظر خود را با توجه به استفاده […]

برش لیزری فلزات با دستگاه برش فایبر

برش لیزری فلزات پیشینه برش لیزری فلزات با دستگاه برش فایبر در ایران فهرست مطالب پیشینه برش لیزری فلزات با دستگاه برش فایبر در ایران در سالیان اخیر دستگاه های زیادی برای برش فلزات ساخته شده که هر کدام مزایا و معایبی داشته اند.دستگاههایی مانند گیوتین ،برش هواگاز ،برش پالسما ،واتر جت و همچنین لیزر […]