[av_three_fourth first min_height=” vertical_alignment=” space=” row_boxshadow=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ custom_margin=” margin=’0px’ mobile_breaking=” border=” border_color=” radius=’0px’ padding=’0px’ column_boxshadow=” column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ highlight=” highlight_size=” animation=” link=” linktarget=” link_hover=” title_attr=” alt_attr=” mobile_display=” id=” custom_class=” aria_label=” av_uid=’av-62juwd’]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-4u8cml’ admin_preview_bg=”]

آموزش کار با لیزر CO2

امروزه با توسعه و پیشرفت در صنعت و اقتصاد دستگاه‌ها و ماشین‌های صنعتی جای انسان‌ها را گرفته‌اندو یکی از پرکار پرکاربردترین این دستگاه‌ها لیزرهای برش هستند. این لیزرها انواع بسیار زیاد و مختلف و متنوعی دارند و هرکدام از این دستگاه‌ها کاربرد خاص خودشان را دارند. یکی از انواع معروف این لیزرها دستگاه لیزر CO2 است که این لیزر که نحوه کارکرد این لیزر بر پایه نیروهایی گازی است. گازهای مورد استفاده از در این لیزر مخلوط های متنوعی از گاز کربن دی اکسید هستند، و این لیزر عمدتاً برای کار روی مواد غیر فلزی و عمدتا پلاستیک‌ها و چوب مناسب است در ادامه با نحوه کار با این دستگاه بیشتر آشنا خواهید شد. ما در این مقاله قصد داریم آموزش کار با لیزر co2 را به شما آموزش دهیم.

برای استفاده از این لیزر شما حتماً نیاز ندارید که یک لیزر خریداری کنید می‌توانید از لیزرهای آموزشگاه‌ها استفاده نمایید لیزر CO2 و حدوداً ده هزار دلار آمریکا هزینه دارد که هزینه نسبتاً زیادی است. برای جلوگیری از هرگونه آسیب و خسارت احتمالی، آموزش کار با لیزر co2  را با دقت مطالعه نمایید.

مرحله اول آموزش نحوه کار با لیزر co2  

اولین قدم در آموزش کار با لیزر co2  این است که تصمیم بگیرید که چه ماده ای را می‌خواهید برای برش و یا حکاکی استفاده کنید. دستگاه‌های برش لیزر می توانند متریال های مختلفی مانند چوب، پلاستیک، مقوا، پارچه و ورقه‌های نازک فلز را به راحتی برش داده و یا حکاکی کنند. توجه کنید که هیچ ماده‌ای که حاوی کلر باشد برای حکاکی با این دستگاه ها مناسب نیست زیرا باعث تولید دودهای سمی می‌شود که برای انسان مضر است. برای برش برای کار با دستگاه برش لیزری CO2 از تخته‌های پی وی سی، وینیل و مدارهای چاپی خودداری کنید. همچنین شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که شیشه قابل حکاکی است اما قابل برش نیست. و همچنین این دستگاه توانایی برش فلزی ضخیم را نیز ندارد.

آموزش کار با لیزر co2

مرحله دوم آموزش کار با لیزر co2  

در مرحله بعد از آموزش کار با لیزر co2  شما باید تصویر را که برای برش یا حکاکی روی موارد روی مواد مورد انتخابی خود در نظر دارید وارد رایانه کنید. این عکس می تواند یک ترسیم یک عکس ساده و یا یک متن باشد توجه داشته باشید که ابتدا در شروع کار با یک تصویر ساده شروع کنید و در هفته‌های بعد با کسب تجربه بیشتر کار با دستگاه، تصاویر پیچیده‌تر را امتحان کنید اگر از یک عکس استفاده می‌کنید مطمئن شوید که عکس شما هیچ گونه سایه ای نداشته باشد.

 بعد از انتخاب تصویر، آن را در نرم‌افزاری که با دستگاه برش لیزر شما سازگار است بارگذاری کنید. برای انجام این کار حتماً کتابچه راهنمای کاربر را بررسی کنید تا بفهمید که از چه نرم‌افزاری باید استفاده کنید و کدام نرم ‌افزارها با دستگاه شما سازگار هستند. 

تنظیمات تصویر

بعد از آن ابعاد تصویر خود را تنظیم نمایید تا با سایز مواد شما مطابقت داشته باشد حتماً به این نکته توجه کنید که اندازه تصویر از اندازه مواد شما بزرگ‌تر نباشد در غیر این صورت بخش‌هایی از تصویر روی فضای بیرون از مواد چاپ می‌شوند و کار شما ناقص خواهد شد. به تنظیمات عکس در رایانه خود بروید و ابعاد تصویر را تغییر دهید تا با اندازه مواد مطابقت داشته باشد اطمینان حاصل نمایید که واحد اندازه گیری را درست انتخاب کرده‌اید برای مثال اگر اندازه مواد شما به اینچ است اندازه تصاویر را نیز باید به اینچ وارد نمایید، یا اگر اندازه مواد شما به سانتی متر است سایز عکس را نیز به سانتیمتر وارد کنید.

درصورتی که عکس خود را برش داده‌اید در تنظیمات تصاویر بهینه‌سازی عکس( photo- optimized ) را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید یک نقشه یا یک متن دیجیتال را چاپ کنید رزولوشن سیصد و سی و سه در هر اینچ را انتخاب نمایید. بعد از چندین بار استفاده از دستگاه همان‌طور که به برش لیزری که استفاده می‌کنید عادت کرده‌اید جلوه‌های مختلف را آزمایش کنید. در نوار ابزار جلوه‌های الگوریتم می‌توانید عمق ها و الگوهای مختلف حکاکی را انتخاب نمایید. برای مثال اگر در حال برش تصویری از افراد هستید در نوار ابزار الگوریتم تفسیر مرتب شده (ordered dithering) را انتخاب کنید.

آموزش کار با لیزر co2

مرحله سوم آموزش کار با لیزر co2  

در مرحله بعد از آموزش کار با لیزر co2  شما باید متریال مورد نظر خود را در مرکز تشک برش لیزر قرار دهید. توجه نمایید که ماده شما دقیقاً باید در مرکز تشک لیزر قرار گیرد. زیرا تنها با این روش است که شما می‌توانید به یک نتیجه باکیفیت دست پیدا کنید‌. اگر مواد شما صاف و مناسب نیست باید آن را بتراشید تا بتواند بدون خم شدن در طرفین درون دستگاه به صورت کاملاً صاف قرار گیرد. بعد از آن هر کلیدی را که می‌خواهید روی صفحه ‌کلید فشار دهید، این کار باعث می‌شود که لیزر ابعاد خود را در سراسر تشک آزمایش کند، اگر لیزر به خارج از ناحیه مواد شما حرکت می‌کنند و مواد را جابجا نمایید تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

فراموش نکنید که بعد از کوچک کردن مواد خود به دلیل تراشیدن آن، اندازه تصویر خود را تغییر دهید اگر ماده شما به مانند مقوا خم می شود یک میله فلزی سنگین را روی لبه‌های آن قرار دهید تا آن را محکم نگه دارد. لنزها را با پدهای الکلی استریل شده تمیز نمایید، یک تکه پارچه‌ای نخی را با مالیدن الکل مرطوب کنید و لنزهای برش را به آرامی مالش دهید تا تمیز شوند.

آموزش کار با لیزر co2

مرحله چهارم آموزش کار با لیزر co2  

در مرحله بعد از آموزش کار با لیزر co2  ارتفاع لنز های دستگاه را با دقت تنظیم نمایید. بیشتر دستگاه های  برش لیزری CO2 دارای سنسور یا دکمه اتوماتیک تنظیم ارتفاع لنز هستند. هنگامی‌که مواد شما در وضعیت کاملاً صحیحی قرار گرفت، اگر دستگاه بطور خودکار تنظیم نشده ‌است، دکمه تنظیم ارتفاع لنز را روی دستگاه فشار دهید این کار باعث می‌شود که لنز لیزر بر سطح صحیح متمرکز شود. اگر دکمه تنظیم ارتفاع لنز در دستگاه شما وجود ندارد باید ارتفاع آن را به‌صورت دستی تنظیم کنید دفترچه راهنمای لیزر خود را بخوانید تا بدانید که چگونه باید اینکار را انجام دهید.

بعد از تنظیم دستگاه استخراج بخار را روشن نمایید و بعد سوئیچ روشن کننده استخراج دود را فشار دهید. لوله بزرگی که در پشت دستگاه لیزر قرار دارد برای این کار تعبیه شده‌است، تا در هنگام کار دستگاه دودها و گرد و غبارهایی که از مواد دستگاه برش لیزر بلند می شود را به بیرون هدایت نماید به هیچ عنوان از مواد حاوی کلرید استفاده نکنید، زیرا دود و گرد و غبار این مواد بسیار مضر و خطرناک است.

نحوه کار با دستگاه لیزر co2

مرحله پنجم آموزش کار با لیزر co2  

در مرحله بعد از آموزش کار با لیزر co2  در روی دستگاه در تنظیمات مواد نوع ماده استفاده شده خود را انتخاب نمایید و این تنظیمات را دستگاه ثبت نمایید. این کار بسیار حیاتی است زیرا به‌عنوان مثال اگر شما چوب را برش می دهید فشار قوی‌تری نسبت به برش فوم نیاز دارید، پس در نتیجه باید به دستگاه اطلاع دهید که از چه موادی استفاده می‌کنید و دستگاه چقدر فشار باید به ماده انتخابی شما وارد نماید. اگر می‌خواهید تصویر خود را برش دهید این دستور را به دستگاه دیکته نمایید و نوع برش خود را به آن دیکته نمایید، شما می توانید نوع برش خود را روی منوی دستگاه انتخاب نمایید روی منوی چاپ کلیک کنید.

یک منوی تنظیمات ظاهر می‌شود و از شما می‌خواهد که روش برش را انتخاب نمایید‌. دکمه چاپ را فشار دهید و به تماشای لیزر در حال چاپ مشغول شوید توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی مواد خود را حین برش زدن یا حکاکی حرکت ندهید زیرا این کار باعث به‌هم ‌ریختگی در تصاویر و یا شکل انتخابی شما می شود اگر می‌خواهید چندین نسخه از همان طرح را چاپ نمایید شی‌ء برش خورده را با ماده‌ای جدید جابجا نمایید‌.

نحوه کار با دستگاه لیزر co2

نکات تکمیلی آموزش کار با لیزر co2  

در دستگاه CO2 برش لیزر، پرتوی لیزر در لوله‌ای پر از گاز CO2 ایجاد می‌شود در مرحله بعد با کمک آیینه‌ها و لنزها، پرتو لیزر به سمت سر لیزر هدایت می‌شود و روی سطح مواد متمرکز می شود. موتورهای کنترل ‌شده الکترونیکی سر لیزر ماده را برش می‌دهند تا شکل مورد نظر را برش داده یا حکاکی کنند. هنگامی‌که لیزر به مواد برخورد می‌کند، در یک دوره بسیار کوتاه یک ناحیه بسیار کوچک گرم می‌شود و باعث ذوب شدن، سوختن، و یا تبخیر مواد می شود‌.

برای ایمنی خود هم که شده شما باید به طور دقیق مقاله آموزش کار با لیزر co2  را مطالعه نمایید. چهار تنظیم بسیار مهم در دستگاه لیزر CO2 عبارت است از قدرت، سرعت، فرکانس  و فاصله متمرکز. قدرت در واقع توان خروجی لیزر را تعریف می‌کند برای مثال برای برش مواد ضخیم از قدرت بالاتر و برای برش مواد نازک از قدرت پایین‌تر استفاده می‌شود. پارامتر سرعت، سرعت حرکت سر لیزر را تعیین می‌کند برای مثال برای حکاکی و برش مواد نازک سرعت معمولاً نزدیک به حداکثر تنظیم می شود، پارامتر فرکانس تعداد پالس‌های لیزر در سال ثانیه را مشخص می‌کند. فرکانس کاملاً به مواد استفاده شده بستگی دارد. و فاصله فوکوس نیز، تمرکز را نشان می دهد که لنز چه قدر از ماده ما فاصله داشته باشد.

آموزش کار با لیزر co2
[/av_textblock]

[av_comments_list alb_description=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kfnnprj0′]

[/av_three_fourth][av_one_fourth min_height=” vertical_alignment=” space=” row_boxshadow=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ custom_margin=” margin=’0px’ mobile_breaking=” border=” border_color=” radius=’0px’ padding=’0px’ column_boxshadow=” column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ highlight=” highlight_size=” animation=” link=” linktarget=” link_hover=” title_attr=” alt_attr=” mobile_display=” id=” custom_class=” aria_label=” av_uid=’av-20ug0t’]
[av_blog blog_type=’posts’ link=’category’ blog_style=’bloglist-excerpt’ content_length=’excerpt_read_more’ contents=’excerpt’ date_filter=” date_filter_start=” date_filter_end=” date_filter_format=’yy/mm/dd’ offset=’0′ conditional=” bloglist_width=” columns=’3′ preview_mode=’auto’ image_size=’portfolio’ items=’5′ paginate=’yes’ alb_description=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kfmbgxr1′]
[/av_one_fourth]

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button