دستگاه لیزر حکاکی و برش
,

دستگاه لیزر حکاکی و برش

دستگاه لیزر حکاکی و برش به کمک نور لیزر کار حکاکی و برش را انجام می دهد. دستگاه های مختلفی برای حکاکی و برش وجود دارند. هر یک از این دستگاه ها ویژگی های مخصوص به خود را داشته و امکانات مختلفی را در اختیار کاربران قرار می ‌دهند.

انواع دستگاه لیزر حکاکی و برش

دستگاه لیزر انواع و اقسام گوناگون و متفاوتی دارد. فناوری و تکنولوژی لیزر، برای اولین بار در سال ۱۹۶۵ به وجود آمد. برای اولین بار از این فناوری برای برش و ایجاد حفره در الماس استفاده شد. اما بعد ها استفاده های بیشتری از لیزر شد و در نتیجه انواع دستگاه های لیزر به وجود آمدند. به طور کلی می توان گفت دستگاه های لیزر برش و حکاکی را به دو دسته تقسیم می کنند.

لیزر های فلزی و لیزر های گازی جز پرکاربرد ترین انواع لیزر هستند. بین لیزر های گازی، لیزر گاز co2 از جمله پر استفاده ترین لیزر ها می باشد. لیزر های گازی از لیزر های جامد قدرت کمتری دارند و برای حکاکی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. لیزر فایبر که از فیبر نوری استفاده می کند؛ قدرت برش بیشتری دارد. از آن لیزر ها برای برش فلزات استفاده می شود.

دستگاه لیزر حکاکی و برش

طرز کار دستگاه لیزر

دستگاه های لیزری که برای برش دادن و حکاکی کردن بر روی متریال مختلف مورد استفاده قرار می گیرند؛ طرز کار یکسانی دارند. در تمام این دستگاه ‌ها از تابانده شدن نور لیزر بر روی سطح متریال برای ایجاد برش و حکاکی استفاده می شود. می توان قدرت نور لیزر را تنظیم کرد و سپس آن را بر سطح کار تاباند.

از لیزر های co2 بیشتر برای برش و حکاکی غیر فلزات استفاده می شود. به طور مثال می ‌توان از این لیزر ها برای برش و حکاکی روی چوب، چرم و شیشه استفاده نمود. قسمت های بریده شده توسط لیزر، به کمک گاز جدا می شود تا سطح ‏کار صاف باشد.

مزیت های استفاده از دستگاه‌های لیزر حکاکی و برش

استفاده از دستگاه لیزر حکاکی و برش، مزیت های بسیار زیادی دارد. امروزه برای حکاکی و برش استفاده از این دستگاه ها، جایگزین روش‌ های دستی و سنتی شده است. افزایش دقت و بالا بردن سرعت، از جمله مهم ترین مزیت هایی هستند که استفاده از این دستگاه ها دارد. همچنین باید گفت کیفیت کارهای انجام شده به کمک دستگاه های لیزر حکاکی و برش از دیگر مزیت های استفاده از این دستگاه ها می باشد.

البته اپراتوری که با دستگاه کار می کند نیز باید مهارت لازم را داشته باشد تا حکاکی های صورت گرفته یا برش های انجام شده، بهترین کیفیت را داشته باشد. امکان انجام حکاکی های بسیار ظریف به کمک این دستگاه امکان پذیر است.

طرز کار دستگاه لیزر

کاربرد دستگاه‌های لیزر برش و حکاکی

دستگاه های لیزر حکاکی و برش کاربرد های بسیار زیادی دارند. از این دستگاه ها می توان برای حکاکی بر روی انواع متریال از جمله شیشه، فلزات، چرم، چوب، پارچه و نمد استفاده کرد.

همچنین این لیزر ها در دنیای صنعت نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرند و می توان به کمک آن ها برش را در مدت زمان کوتاهی بر روی انواع فلزات انجام داد. حکاکی هایی که با لیزر انجام می شوند؛ از کیفیت بالایی برخوردار هستند. دستگاه لیزر برای حکاکی به صورت افقی بر روی سطح کار حرکت کرده و حکاکی را انجام می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *